A particle has a charge of +1.5 A particle has a charge of +1.5 mu C and moves f
ID: 2275264 • Letter: A
Question
A particle has a charge of +1.5 A particle has a charge of +1.5 mu C and moves from point A to point B, a distance of 0.25 m. The particle experiences a constant electric force, and its motion is along the line of action of the force. The difference between the particle's electric potential energy at A and B is EPEA ? EPEB = +9.00 times 10-4 J. (a) Find the magnitude and direction of the electric force that acts on the particle. (b) Find the magnitude and direction of the electric field that the particle experiences.Explanation / Answer
a) Work is
W = F.d
Work is also equal to the difference of potential energy
EPEB - EPEA = F.d = -9x10^-4J
F = -9x10^-4J/0.25m = -3.6x10^-3N
for direction of force, consider that the particle lost potential energy, so it gained kinetic energy and thus accelerated. Since the particle is positive then the force is from point A toward point B.
b) The field is given by equation
F = qE
E = F/q = 3.6x10^-3N/1.5x10^-6C = 2400 V
The field is from A to B.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.