You are building a small circuit that consists of a resistor in series with a ca
ID: 2275473 • Letter: Y
Question
You are building a small circuit that consists of a resistor in series with a capacitor as shown. You need the capacitor to store 23.7 mJ of energy when a 26.5V battery is connected between terminals A and B for a long time. Then, you need the capacitor to discharge half of this stored in energy in exactly 4.43 seconds when the battery is removed and replaced by a 77600 ohm load. Determine the ideal values for the capacitor and resistor such that your circuit will achieve these design goals. Show steps please.
You are building a small circuit that consists of a resistor in series with a capacitor as shown. You need the capacitor to store 23.7 mJ of energy when a 26.5 V battery is connected between terminals A and B for a long time. Then, you need the capacitor to discharge half of this stored in energy in exactly 4.43 seconds when the battery is removed and replaced by a 77600 Omega load. Determine the ideal values for the capacitor and resistor such that your circuit will achieve these design goals.Explanation / Answer
23.7 mJ= 1/2 *C1*(26.5^2)
C1 =67.5 micro F
at half of eneryg
Vc=26.5/sqrt(2) = 18.74V = 26.5*e^(-4.43/RC1)
.3465= 4.43/RC1
RC1= 12.8
R=189kohm
R=Rl+R1
R1=112.8 Kohm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.