A small sphere of mass m = 6.70 g and charge q 1 = 27.2 nC is attached to the en
ID: 2275525 • Letter: A
Question
A small sphere of mass m = 6.70 g and charge q1 = 27.2 nC is attached to the end of a string and hangs vertically as in the figure. A second charge of equal mass and charge q2 = ?58.0 nC is located below the first charge a distance d = 2.00 cm below the first charge as in the figure.
A small sphere of mass m = 6.70 g and charge q1 = 27.2 nC is attached to the end of a string and hangs vertically as in the figure. A second charge of equal mass and charge q2 = ?58.0 nC is located below the first charge a distance d = 2.00 cm below the first charge as in the figure. Find the tension in the string. If the string can withstand a maximum tension of 0.180 N, what is the smallest value d can have before the string breaks?Explanation / Answer
a) Tention T= m*g + k*q1*q2/r^2
T= 6.70*10^-3*9.8 + 9*10^9* 27.2*10^-9 *58*10^-9/.02^2 = .0101156 N
b) Tention T= m*g + k*q1*q2/r^2
T= .180 N = 6.70*10^-3*9.8 + 9*10^9* 27.2*10^-9 *58*10^-9/r^2 => r = .01114 m = .1.1114 cm
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.