Now she is out on a hike and comes to the left bank of a river. There is no brid
ID: 2275653 • Letter: N
Question
Now she is out on a hike and comes to the left bank of a river. There is no bridge and the right bank is 10.0 m away horizontally and 2.5 m, vertically below. If she long jumps from the edge of the left bank at 45 ? with the speed calculated in A, how long, or short, of the opposite bank will she land? (Figure 1) Express your answer using two significant figures. v0 = 9.4 m/s Now she is out on a hike and comes to the left bank of a river. There is no bridge and the right bank is 10.0 m away horizontally and 2.5 m, vertically below. If she long jumps from the edge of the left bank at 45 ? with the speed calculated in A, how long, or short, of the opposite bank will she land? (Figure 1) Express your answer using two significant figures. v0 = 9.4 m/s 9.4 v0 = 9.4 m/sExplanation / Answer
initial vertical velocity = 9.4sin(45) upwards
v^2 - [9.4sin(45)]^2 = 2^9.8*2.5
v = 9.653
v = u + at
9.653 = -9.4sin(45) + 9.8*T
T = 1.663
horizontal distance = 9.4cos(45)*T = 11.05 m
she lands 1.05m long from the bank . [away from the bank]
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.