A mass hangs on the end of a massless rope. The pendulum is held horizontal and
ID: 2276299 • Letter: A
Question
A mass hangs on the end of a massless rope. The pendulum is held horizontal and released from rest. When the mass reaches the bottom of its path it is moving at a speed v = 2.2 m/s and the tension in the rope is T = 20.3 N.
L= .247m
m=.691 kg
4) Now a peg is placed 4/5 of the way down the pendulum
A mass hangs on the end of a massless rope. The pendulum is held horizontal and released from rest. When the mass reaches the bottom of its path it is moving at a speed v = 2.2 m/s and the tension in the rope is T = 20.3 N. L= .247m m=.691 kg Now a peg is placed 4/5 of the way down the pendulum's path so that when the mass falls to its vertical position it hits and wraps around the peg. How fast is the mass moving when it is at the same vertical height as the peg (directly to the right of the peg)? Return to the original mass. What is the tension in the string at the same vertical height as the peg (directly to the right of the peg)?Explanation / Answer
so.. v = 1.96899 m/sec
5) angle made by thread with the vertical at that posistion = cos inverse ( 4/5) = 36.869898 degrees
now .. after hitting the peg .. the radius of rotation = L / 5
so.. Tension = mv^2 / r + mg*cos theeta = 0.691 * 1.67434137 ^2 / (0.247/5) + 0.691 * 9.81 * 0.8 = 44.6367847 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.