Question Part Points Submissions Used A battery delivering a current of 55.0 A t
ID: 2276302 • Letter: Q
Question
Question Part Points Submissions Used A battery delivering a current of 55.0 A to a circuit has a terminal voltage of 21.0 V. The electric power being dissipated by the internal resistance of the battery is 37.9 W. Find the emf of the battery.emf = ---Select---VJWC Question Part Points Submissions Used Question Part Points Submissions Used Question Part Points Submissions Used Question Part Points Submissions Used Question Part Points Submissions Used A battery delivering a current of 55.0 A to a circuit has a terminal voltage of 21.0 V. The electric power being dissipated by the internal resistance of the battery is 37.9 W. Find the emf of the battery.
emf = ---Select---VJWC A battery delivering a current of 55.0 A to a circuit has a terminal voltage of 21.0 V. The electric power being dissipated by the internal resistance of the battery is 37.9 W. Find the emf of the battery.
emf = ---Select---VJWC Question Part Points Submissions Used
Explanation / Answer
power dissipated by internal resistance=37.9 W implies internal resistance=37.9/55*55=0.0125 ohm
emf of battery=21+55*0.0125=21.689 V
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.