A physicist rides his bike around a corner of radius 29 meters at a steady speed
ID: 2276507 • Letter: A
Question
A physicist rides his bike around a corner of radius 29 meters at a steady speed of 7.1 m/sec. The combined mass of the physicist and the bike is 96 kg. The coefficient of static friction between the bike and the road is ?s = 0.28.
1)
If he is not skidding, what is the magnitude of the force of friction on his bike from the road?
2)
What is the minimum value the coefficient of static friction can have before the bike tire will skid?
3)
What is the magnitude of the total force between the bike tire and the road?
please explain your answers i am really confused.
Explanation / Answer
Fs = m*v^2/r = 166.87 newton
let the minimum coeficient be x
then
Fs= x*N
where N= M*g
hence x = M*g/Fs =0 .1738
the total force between road and cycle is
is sqrt(N^2 + Fs^2) = sqrt(Mg^2 + Fs^2)
= sqrt(960^2 + 166.87^2) = 974.39 Newton
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.