An ice cube has sides 2 cm long and floats in a cup of ice cold water. (a). How
ID: 2276621 • Letter: A
Question
An ice cube has sides 2 cm long and floats in a cup of ice cold water. (a). How far below is the bottom surface of the ice cube from the top of the water level? (density of ice is 917 kg/m, density of water is 1000 kg/m). (b). Ice cold alcohol is poured into water, so that it forms 5mm thick layer above the water (you may assume alcohol and water does not mix at all). Now what is the distance from the top of the water layer to the bottom surface of the cube? (density of alcohol = 806 kg/m). An ice cube has sides 2 cm long and floats in a cup of ice cold water. (a). How far below is the bottom surface of the ice cube from the top of the water level? (density of ice is 917 kg/m, density of water is 1000 kg/m). (b). Ice cold alcohol is poured into water, so that it forms 5mm thick layer above the water (you may assume alcohol and water does not mix at all). Now what is the distance from the top of the water layer to the bottom surface of the cube? (density of alcohol = 806 kg/m).Explanation / Answer
a) mass of ice = mass of water displaced
= 2*917 = 1000*x
2*917/1000 = 1.834 cm
b)now
mass of ice = mass of water+alcohol displaced
2*917 = 1000*x+806*(2-x)
222 = 194x
x = 222/194 = 1.144 cm
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.