A small ball of mass, m = 8.60 times 10-12 kg, has acquired an excess charge. Th
ID: 2276806 • Letter: A
Question
A small ball of mass, m = 8.60 times 10-12 kg, has acquired an excess charge. The ball is then placed between two parallel plates spaced x = 0.00390 m which have a potential difference of V = 2010 V applied across them. In this configuration the ball appears to be motionless or floating in between the plates. What is the overall charge on the ball? Calculate the number of electrons, ne, the ball has either gained or lost. The acceleration due to gravity is g = 9.81 m/s2, and the elementary unit of charge is e = 1.60 times 10-19 C. The ball is charged: neutrally negatively positively ne = NumberExplanation / Answer
the ball is chaarged positively.
E = V/d = 2010/0.0039 = 5.154*10^5 N/c
in the equilibrium
Fe = Fg
q*E = m*g
q = m*g/E
= 8.6*10^-12*9.8/5.154*10^5
= 1.635*10^-16 C
no of electrocs lost, ne = q/e = 1.635*10^-16/1.6*10^-19 = 1.022*10^3
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.