A test rocket for Cansat is launched by accelerating it along a 200m inclined pl
ID: 2277036 • Letter: A
Question
A test rocket for Cansat is launched by accelerating it along a 200m inclined plane at 1.25 m/s^2 starting from rest. The incline rises at 30 degrees above the horizontal, and at the instant the rocket leaves it, its engine turns off and the rock et is now subjected only to gravity (free fall). Along the ramp, gravity is neglected. a) Find the maximum height above the ground that the rocket reaches. b) The horizontal position of landing as measured from the bottom of the inclined plane (initial starting point). c) The velocity of the rocket right before landing. A test rocket for Cansat is launched by accelerating it along a 200m inclined plane at 1.25 m/s^2 starting from rest. The incline rises at 30 degrees above the horizontal, and at the instant the rocket leaves it, its engine turns off and the rock et is now subjected only to gravity (free fall). Along the ramp, gravity is neglected. a) Find the maximum height above the ground that the rocket reaches. b) The horizontal position of landing as measured from the bottom of the inclined plane (initial starting point). c) The velocity of the rocket right before landing.Explanation / Answer
proff of the above questions------------------------------------------------
the net acceleration (up along) = a =1.25
v^2 (launch) = 0 + 2 a s = 2 *1.25*200 = 500
v (launch) = 22.36 m/s
height of launch = h(launch) = 200 * sin 30 = 197.60 m
***************************************************************************
for the 2nd part:-----
angle of lanuch = 30 deg
position and velocity components after time (t)
y - h = v sin 30 * t - 0.5 gt^2 ------ (1)
x = v cos 30 * t ---- (2)
Vx = dx/dt = v cos 30 ------(3)
Vy = dy/dt = v sin 30 - gt ------ (4)
**************************************************************************************
now 3rd part:-
at max height > Vy=0 = v sin 30 - gt
t = v sin 30/g >> put in (1)
h(max) = y = h + v sin 30 *[v sin 30/g] - 0.5g[v sin 30/g]^2
h(max) = h + v^2 sin^2 (30)/2g
h(max) = 197.60 + [500*0.33/2*9.8] = 206.018 meter
******************************************************************************************************
Range
for time of flight (T) >>> putting y=0 >> or rocket hits the ground
(1) >>
0 - h = v sin 30 * T - 0.5 g T^2
gT^2 - 2v sin 30 * T - 2h = 0 ------ (5)
9.8 T^2 - (30.43) T - 229.44 =0
solving >. T = 6.634 s (leaving -ve time)
R = v cos 30 * T
R = 26.53 [cos 30] *6.634
R = 144.17 meter
********************************************************************************************************
Range from point A (rest) = p + R
where p = 200 cos 35 = 163.83 m
R(t) = 340 meter
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.