I have a series of questions i need help with! Please! 1) A ball is thrown at an
ID: 2277431 • Letter: I
Question
I have a series of questions i need help with! Please!
1) A ball is thrown at an angle of 20.7 degree above the horizontal at a speed of 7.58 m/s. What is the horizontal component of the ball's velocity? (Define positive y to point up.)
2) A ball is thrown at an angle of 24.7 degree above the horizontal at a speed of 5.65 m/s. What is the vertical component of the ball's velocity? (Define positive y to point up.)
3) A baseball is thrown horizontally at a speed of 44.7 m/s. When it reaches home plate, what is the horizontal component of its velocity?
4) A baseball is thrown with 28.7 m/s at an angle of 25.3 degree above the horizontal. It is caught at the same height by another player a distance of 45 yards away. What is the speed of the ball, just before it is caught?
Explanation / Answer
1. Horizontal component = 7.58 * cos(20.7) = 7.0906 m/s
2. Vertical component = 5.65 * sin(24.7) = 2.3609 m/s
3. Horizontal speed = 44.7 m/s because there is no force acting on the ball in the horizontal direction. As a result, there is no acceleration or deceleration of the ball and so the horizontal speed remains constant
4. Using the conservation of energy principle - the speed remains the same at 28.7 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.