A man stands on the roof of a building of height 16.8 m and throws a rock with a
ID: 2277585 • Letter: A
Question
A man stands on the roof of a building of height 16.8m and throws a rock with a velocity of magnitude 31.8m/s at an angle of 25.0? above the horizontal. You can ignore air resistance.
part A: Calculate the maximum height above the roof reached by the rock. I was able to find this which was 9.21 m
part B: Calculate the magnitude of the velocity of the rock just before it strikes the ground?
part C: Calculate the horizontal distance from the base of the building to the point where the rock strikes the ground.
Explanation / Answer
vertical component of speed = vsin(theta) = 31.8*sin25 = 13.43
v^2 = u^2 - 2*9.8*s
0 = 13.34^2 -2*9.8*s
s = 9.21 m
B)total height above ground = 9.21+ 16.8 = 26
free fall velocity from that height
V^2 = u^2 + 2*9.8*26
v(vertical component) = 22.57
horizontal component(unchanged) = 31.8*cos25 = 28.82 m/sec
resultant = sqrt(22.57^2 + 28.82^2) = 36.6 m/sec
C)time taken for particle to reach the top
v = u - 9.8*t1
0 = 13.34 -9.8*t1
t1= 1.36 sec
time taken to drop from height of 26m
h = ut + 0.5*9.8*t2^2
26 = 0 + 0.5*9.8*t2^2
t2 = 2.3 sec
total time = 3.66 sec
thus horizontal distance covered = 28.82*3.66 = 105.58 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.