Block A in the figure ( Figure 1 ) weighs 1.14 N and block B weighs 3.58 N . The
ID: 2277591 • Letter: B
Question
Block A in the figure (Figure 1) weighs 1.14N and blockB weighs 3.58N . The coefficient of kinetic friction between all surfaces is 0.307.
Explanation / Answer
A) F = mew*N = 0.307*(1.14+3.58) = 1.449 N
B) F = mew*(N) + mew*1.14 = 1.799 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.