A 10-kg box is at rest on a horizontal friction-less surface, at the end of an u
ID: 2278012 • Letter: A
Question
A 10-kg box is at rest on a horizontal friction-less surface, at the end of an un-stretched horizontal spring with constant k = 4000N/m. the mass is then quickly struck with a hammer that imparts an impulse along the horizontal direction, compressing the spring a maximum distance of 38.73 cm.
a) What is the speed of the box when it passes back through the equilibrium point?
b) What is the maximum magnitude of acceleration of the box?
c) where does it occur?
d) What is the magnitude of the impulse that was imparted from the hammer to the box?
Show all work and steps
Explanation / Answer
A) (1/2)*k*x^2=(1/2)*m*v^2......
speed v= 7.746 m/sec..here x =0.3873 m...
B) V = A*w....
w = V/A=7.746/ 0.3873 = 20....
a max=A*w^2= 154.92 m/s^2...
C) at the ex reme positions.....
D) impulse =change in m omentum =m*v=10*7.746 = 77.46 kg.m/sec
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.