3. Three lead balls of mass The region of the solar system between Mars and Jupi
ID: 2278025 • Letter: 3
Question
3.Three lead balls of mass
Explanation / Answer
1. P = 2*pi*sqrt( a^3 / (GM) )
Where:
a is the semi-major axis (or radius, when speaking loosely)
G is the gravitational constant
M is the mass of the central body
= 2*pi*sqrt( (5.3*10^11)^3 / (6.67*10^(-11)*1.99*10^30) )
= 6*10^7 seconds
2. P = 2*pi*sqrt( a^3 / (GM) )
P = 9.85*10*7 seconds
So, M = 4.52*10^30 kg
Mass of star = 4.52*10^30 kg
3. Gravitational force = GM1M2/r^2
For M1 and M3,
8.86*10^-10 i - 1.478*10^-10 j
For M2 and M3,
2.61*10^-9 i + 2.61*10^-9 j
Total force = 3.5*10^-9i + 2.46*10^-9 j
Magnitude = 4.3*10^-9 N
Direction 35.1 deg
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.