PRACTICE IT: A compact disc rotates from rest up to an angular speed of 31.7 rad
ID: 2278267 • Letter: P
Question
PRACTICE IT: A compact disc rotates from rest up to an angular speed of 31.7 rad/s in a time of 0.878 s.
-angular acceleration of the disc= 36.105
-angle the disc turns while coming up to speed= 13.916
-If the radius of the disc is 4.45 cm, find the tangential speed of a microbe riding on the rim of the disc= 1.412
-What is the magnitude of the tangential acceleration of the microbe at the given time?= 1.606
Use the values from PRACTICE IT to help you work this exercise.
(a) What are the angular speed and angular displacement of the disc 0.260 s after it begins to rotate?
? =rad/s ?? =
rad
Explanation / Answer
a)
W2=W1+alpha*t
W2=31.7+(36.105
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.