The lightbulb in the circuit shown in the figure ( Figure 1 ) has a resistance o
ID: 2278669 • Letter: T
Question
The lightbulb in the circuit shown in the figure(Figure 1)has a resistance of 11? and consumes 4.3W of power; the rod is 1.35m long and moves to the left with a constant speed of 3.3m/s
. The strength of the magnetic field is 1.5T .
Explanation / Answer
a)
P=I^2*R
=>I=sqrt[P/R]
I=sqrt[4.3/11]
I=0.6252 A
b)
E=IR =1.4*11
E=15.4 V
E=BLv
=>v=E/BL =15.4/1.5*1.35
v=7.6 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.