8) In an automatic clothes dryer, a hollow cylinder moves the clothes on a verti
ID: 2278692 • Letter: 8
Question
8)
In an automatic clothes dryer, a hollow cylinder moves the clothes on a vertical circle (radius r = 0.25 m), as the drawing shows. The appliance is designed so that the clothes tumble gently as they dry. This means that when a piece of clothing reaches an angle of ? above the horizontal, it loses contact with the wall of the cylinder and falls onto the clothes below. How many revolutions per second should the cylinder make in order that the clothes lose contact with the wall when ? = 69.0
In an automatic clothes dryer, a hollow cylinder moves the clothes on a vertical circle (radius r = 0.25 m), as the drawing shows. The appliance is designed so that the clothes tumble gently as they dry. This means that when a piece of clothing reaches an angle of ? above the horizontal, it loses contact with the wall of the cylinder and falls onto the clothes below. How many revolutions per second should the cylinder make in order that the clothes lose contact with the wall when ? = 69.0 degree ? The mass of the sled and its two riders in the figure below is 285 kg. Find the magnitude of the centripetal force that acts on the sled during the turns with the following radii for a sled speed of 32 m/s. The first turn has a radius of 34 m. The second turn has a radius of 23 m. A satellite is in a circular orbit about the earth (ME = 5.98 times 1024 kg). The period of the satellite is 2.80 times 104 s. What is the speed at which the satellite travels?Explanation / Answer
1)balancing centripetal force and the weight
mgsin(theta)=mw^2/r
w^2=9.8xsin(69)/0.25=36.6=6.04rad/sec
6.04/2pi=0.96rev/sec
2)mv^2/r
8.5kN
12.7kN
3)mV^2/r=GMm/r^2
V=rw
w=2pi/t
combining three r=cuberoot(T^2xGxM/4pi^2)
r=19936987.88m
V=sqroot(GM/r)=4472.8m/sec=4.472km/sec
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.