Each channel of a stereo receiver is capable of an average power output of 100?
ID: 2278832 • Letter: E
Question
Each channel of a stereo receiver is capable of an average power output of 100?W into an 8-? loudspeaker
Explanation / Answer
P = 100 W
R = 8 ohm
maximum power transfer occurs when Ri=Rl
rms voltage =2 sqrt(pR) = 56.56 V
rms current = 56.56/8 = 7.07 A
rms voltage = sqrt(8) = 2.828V
rams current = 2.828/8 = 0.3535 A
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.