You have a wire of length L = 0.6 m for making a square coil of a dc motor. The
ID: 2278880 • Letter: Y
Question
You have a wire of length L = 0.6 m for making a square coil of a dc motor. The current in the coil is I = 1.0 A, and the magnetic field of the motor has a magnitude ofB = 0.36 T. Find the maximum torque exerted on the coil when the wire is used to make (a) a single-turn square coil and (b) a two-turn square coil.
I JUST NEED A
(a) max = N*mC/sNkg*m^2T (b) max = N*mkg*m^2TNC/s You have a wire of length L = 0.6 m for making a square coil of a dc motor. The current in the coil is I = 1.0 A, and the magnetic field of the motor has a magnitude ofB = 0.36 T. Find the maximum torque exerted on the coil when the wire is used to make (a) a single-turn square coil and (b) a two-turn square coil.Explanation / Answer
a) Torque = u*B *sin theta
Torque max = u*B = I*A*B = 1* 0.0225* 0.36 = 8.1*10^-3 Nm
b) for two turns area of coil = 5.625*10^-3 m^2
Torque =n* I*A*B = 4.05*10^-3 Nm
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.