The drawing shows two perpendicular, long, straight wires, both of which lie in
ID: 2279127 • Letter: T
Question
The drawing shows two perpendicular, long, straight wires, both of which lie in the plane of the paper. The current in each of the wires is I = 4.5 A. In the drawing dH = 0.22 m and dV = 0.48 m. Find the magnitudes of the net magnetic fields at points A and B.
http://edugen.wileyplus.com/edugen/courses/crs6407/art/qb/qu/ch0/EAT_13294120753080_36592396313349784.jpg
The drawing shows two perpendicular, long, straight wires, both of which lie in the plane of the paper. The current in each of the wires is I = 4.5 A. In the drawing dH = 0.22 m and dV = 0.48 m. Find the magnitudes of the net magnetic fields at points A and B.Explanation / Answer
the magnetic field due to the first wire is
B1 = (u_o x I/2pi x d_H)
where u_o = 4pi x 10^-7 T.m/A,I = 4.5 A and d_H = 0.22 m
the magnetic field due to the second wire is
B2 = (u_o x I/2pi x d_v)
where d_v = 0.48 m
the total magnetic field is
B = B1 + B2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.