The flexible loop in the figure below has a radius of 14.5 cm and is in a magnet
ID: 2279133 • Letter: T
Question
The flexible loop in the figure below has a radius of 14.5 cm and is in a magnetic field of strength 0.158 T.
The loop is grasped at points A and B and stretched until it closes. If it takes 0.190 s to close the loop, find the magnitude of the average induced emf in it during this time.
Explanation / Answer
average emf induced=delta(?)/delta(t)= B*delta(A)/delta(t) = 0.158*(pi*0.145^2 - 0.01)/0.19
= 0.04658 V= 46.58 mV
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.