The current, I , is +10A, the charge density, h (lambda) , is -1nC/m (=10 -9 C/m
ID: 2279526 • Letter: T
Question
The current,I, is +10A, the charge density,h (lambda), is -1nC/m (=10-9C/m) (note that it is negative), and the distance between the wires is 40cm. At the instant shown, a proton with chargeq= 1.6 Ý 10-19C is moving into the page with a speedv= 106m/s. Ignoring gravity, what is the magnitude and direction of the net force it feels at that time?
The current,I, is +10A, the charge density, h (lambda), is -1nC/m (=10 -9C/m) (note that it is negative), and the distance between the wires is 40cm. At the instant shown, a proton with chargeq= 1.6 10 -19C is moving into the page with a speedv= 10 6m/s. Ignoring gravity, what is the magnitude and direction of the net force it feels at that time?Explanation / Answer
B at given point considering the point to be at the middle of the wires = muo x I / (2 x pi x d/2)
= 4 x pi x 10^-7 x 10 / (2 x pi x 0.2m)
= 1 x 10^-5 T.
E at the same point = 2x k x h / (d/2)
= 2 x 8.98 x 10^9 x 1 x 10^-9 / 0.2
= 89.8 N/C
Fo net force acting on the proton = Bqv + Eq
= [1 x 10^-5 x 1.6 x 10^-19 x 10^6] + [89.9 x 1.6 x 10^-19]
= 10 x 10^-19 + 143.84 x 10^-19
= 159.84 x 10^-19 N.
Angle with respect to Electric field direction, i.e. upward = tan^(-1) [10x 10^-19 / 143.84 x 10^-19]
= 3.97 degree with Electric field direction that is upward into the page.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.