The circuit in the figure below contains two resistors, R 1 = 3.00 k? and R 2 =
ID: 2279564 • Letter: T
Question
The circuit in the figure below contains two resistors, R1 = 3.00 k? and R2 = 4.00 k?, and two capacitors, C1 = 3.00 ?F and C2= 4.00 ?F, connected to a battery with emf ? = 120 V.
a) If no charges exist on the capacitors before switch S is closed, determine the charge on capacitor q1 1.00 ms after the switch is closed.
b) Determine the charge on capacitor q2 1.00 ms after the switch is closed.
The circuit in the figure below contains two resistors, R1 = 3.00 k? and R2 = 4.00 k?, and two capacitors, C1 = 3.00 ?F and C2= 4.00 ?F, connected to a battery with emf ? = 120 V. If no charges exist on the capacitors before switch S is closed, determine the charge on capacitor q1 1.00 ms after the switch is closed. Determine the charge on capacitor q2 1.00 ms after the switch is closed.Explanation / Answer
For charging capacitor;The total charge flowing in the circuit is given by;
Q=Ceq*V(1-e^(-t/T)
WHERW;
T=Req*Ceq (Ceq&Req are equivalent capacitance and resistance)
Now,
Ceq=C1+C2=7uf
Req=R1R2/R1+R2=12/7Kohm
Now at t=1ms
Q=7*120(1-e^(-10^-3/12/7*10^3*7*10^-6))
or
Q=67.16uC
Now this charge get distributed as in parallel connection given by;
Q1=(C1/C1+C2)*Q=28.78uC
Q2=(C2/C1+C2)*Q=38.38uC
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.