When switch S in the figure is open, the voltmeter V of the battery reads 3.10 V
ID: 2279578 • Letter: W
Question
When switch S in the figure is open, the voltmeter V of the battery reads 3.10V . When the switch is closed, the voltmeter reading drops to 2.94V , and the ammeter A reads 1.65A . Assume that the two meters are ideal, so they do not affect the circuit. Find the emf
E
When switch S in the figure is open, the voltmeter V of the battery reads 3.10V . When the switch is closed, the voltmeter reading drops to 2.94V , and the ammeter A reads 1.65A . Assume that the two meters are ideal, so they do not affect the circuit. Find the emfExplanation / Answer
when the switch is open ,no current flows through the circuit ,so emf is
E=V=3.1 V
b)
r =E-V/I =(3.1-2.94)/1.65
r =0.097 ohms
c)
R=V/I =2.94/1.65
R=1.78 ohms
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.