Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Home is where the Heat is The walls of a house are made of a 10 cm layer of bric

ID: 2279956 • Letter: H

Question

Home is where the Heat is

The walls of a house are made of a 10 cm layer of brick, 10 cm of fiberglass insulation and

1cm of drywall.

Thermal conductivity values:

Brick: 1.31 W/m*K

Fiberglass : 0.04 W/m*K

dry wall : 0.17 W/m*K


a) Calculate the thermal conductivity of a 1 m 2 section of wall.

b) Find the relationship between the thermal conductivity, k, in W/m*K and the thermal

resistance = R in (m^2 *K)/W.

In order to be energy efficient, the air intake for the home is passed through a

countercurrent heat exchanger with the indoor air going the other direction. The system

is designed to absorb heat from the outgoing air and use it to warm the incoming air. In

order to accomplish this, the outgoing air is passed through a radiator which has ethylene

glycol flowing through it. As the ethylene glycol warms, its density decreases and it flows

upward into the radiator through which the incoming air passes.

density = 1.1153-.0007*T ; T in °C. Cp = 2.43 J/(kg*K)

viscosity (cP = mPa)

T (°C) -17.8 | 4.4 | 26.7 | 48.9 | 71.1 | 93.3

n (mPa) 310 | 48 | 14 | 7 | 3.8 | 1.4

To approximate this process, assume the glycol enters the lower radiator at a

temperature of 10

Explanation / Answer

t_brick = 10 cm = 0.1 m

t_fg = 10 cm = 0.1 m

t_drywall = 1 cm = 0.01 m


k_brick = 1.31 W/m-K

k_fg = 0.04 W/m-K

k_drywall = 0.17 W/m-K


a)

Area A = 1 m^2


Thermal resistances:

R = t / (k*A)


R_brick = 0.1 / (1.31*1) = 0.0763 K / W

R_fg = 0.1 / (0.04*1) = 2.5 K/W

R_drywall = 0.01 / (0.17*1) = 0.0588 K/W


Total thermal resistance R = R_brick + R_fg + R_drywall


R = 0.0763 + 2.5 + 0.0588

R = 2.635 K / W


So, t / (k_eq*A) = 2.635


(0.1 + 0.1 + 0.01) / (k_eq*1) = 2.635


k_eq = 0.0796 W/m-K


b)


R = t / (k*A)



c)

After plotting n(mPa) versus T(deg C) in Excel, and adding 5th order trendline eqn we get


n = -2*10^-7*T^5 + 6*10^-5*T^4 - 0.0061*T^3 + 0.2761*T^2 - 6.2325*T + 70.572


d)

Flowrate = rho*A*v


density rho = 1.1153 - 0.0007*T


At T = 10 deg C, density rho = 1.1153 - 0.0007*10 = 1.1083 g/cm^3

At T = 18 deg C, density rho = 1.1153 - 0.0007*18 = 1.1027 g/cm^3


(d2 / d1)^2 = rho1 / rho2

(d2 / 2)^2 = 1.1083 / 1.1027


d2 = 2.005 cm

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote