Constants Part A Atomic mass is a weighted average of the masses of the naturall
ID: 228098 • Letter: C
Question
Constants Part A Atomic mass is a weighted average of the masses of the naturally occurring isotopes of that element. For example, consider isotopes of lithium: On a mission to a newly discovered planet, an astronaut finds copper abundances of 69.15 % for 63Cu and 30.85 % for 65Cu. What is the atomic mass of copper for this location? The mass of 63 Cu is 62.9300 amu. The mass of 65 Cu is 64.9200 amu Express your answer to two decimal places, and include the appropriate units. Abundance Mass |(amu) isotope (%) 6.015 92.5 7.016 The atomic mass is therefore 6Li Li 7.5 View Available Hint(s) (0.075x 6.015) + (0.925 × 7.016) = 6.94 amu Notice that the atomic mass is closer to 7 than it is to 6. That is because the heavier isotope is more abundant. ValueUnits SubmitExplanation / Answer
atomic mass of Cu = abundance * atomic mass of 63Cu + abundance * atomic mass of 65Cu
= 0.6915*62.93 + 0.3085*64.92 = 63.54 amu
part-B
atomic mass of Si = abundance * atomic mass of 28Si + abundance * atomic mass of 29Si +abundance * atomic mass of 30Si
= 0.7371*27.98+ 0.1493*28.98+ 0.1136*29.97
= 28.35 amu
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.