Two 1.90 c m -diameter disks spaced 1.80 m m apart form a parallel-plate capacit
ID: 2280998 • Letter: T
Question
Two 1.90cm -diameter disks spaced 1.80mm apart form a parallel-plate capacitor. The electric field between the disks is 4.70
Two 1.90cm -diameter disks spaced 1.80mm apart form a parallel-plate capacitor. The electric field between the disks is 4.70 x 105V/m. Part A What is the voltage across the capacitor? Part B How much charge is on each disk? Part C An electron is launched from the negative plate. It strikes the positive plate at a speed of 2.20 x 107m/s. What was the electron's speed as it left the negative plate?Explanation / Answer
c = A*e/L
A = pi *r*r
l = 1.8mm
so, C = 1.46 x10^-16F
1. voltage = E*L = 846V
2. cherge = c*v = 1.23 x 10^-13C
3. 1/2*m*vf^2 = 1/2*m*vi^2 + V*q
vf = 2.2x 10^7m/s
m = 9.1x 10^-31kg
so, vi = 1.36 x 10^7m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.