Two parallel pie pans are connected to a battery, applying a potential differenc
ID: 2281044 • Letter: T
Question
Two parallel pie pans are connected to a battery, applying a potential difference of 120 V between the pans. The pans are separated by 10 cm. As illustrated below, a pie monkey (which has a mass of 50 g and a charge of -300 uC (micro Coulombs)) leaves the positive pan at an angle of 30
Two parallel pie pans are connected to a battery, applying a potential difference of 120 V between the pans. The pans are separated by 10 cm. As illustrated below, a pie monkey (which has a mass of 50 g and a charge of -300 muC) leaves the positive pan at an angle of 30degree from the positive pan with an initial speed of 40 cm/s. Which pan does the pie monkey strike, and how far does it travel before it strikes the pan? (Just find the horizontal component of the net displacement - not the length of the arc. Assume the pie pans to be infinitely long. Include the effects of gravity.)Explanation / Answer
E = V/d = 120/0.1 = 1200 N/c
net force acting on the monley,
F = q*E - m*g
m*a = q*E - m*g
==> a = (q*E)/m - g
= (300*10^-6*1200)/0.05 - 9.8
= 7.2 - 9.8
= -2.6 m/s^2 ( downward)
let t is the time taken
voy = voy*sin(30) = 0.4*0.5 = 0.2 m/s
d = voy*t + 0.5*a*t^2
0.1 = 0.2*t + 0.5*2.6*t^2
1.3*t^2 + 0.2*t - 0.1 = 0
solving the above equation we get,
t = 0.21 s
x = vox*t
= vo*cos(30)*t
= 0.4*cos(30)*0.21
= 0.073 m
= 7.3 cm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.