A solution of sulfuric acid at 60°F is found to have a sp gr of 1.22. From the t
ID: 228123 • Letter: A
Question
A solution of sulfuric acid at 60°F is found to have a sp gr of 1.22. From the tables in Perry's
Chemical Engineer's Handbook, the solution is found to be 30 percent by weight H2SO4. What
is the concentration of H2SO4 in the following units: (a) lbmol/gal, (b) lb/ft3, (c) g/L, (d) lb
H2SO4/lb H2O, and (e) lb mol H2O/lb mol total solution?
Show complete steps
Problem #38 A solution of sulfuric acid at 60°F is found to have a sp gr of 1.22. From the tables in Perry's Chemical Engineer's Handbook, the solution is found to be 30 percent by weight H2SO4. What is the concentration of H2SO4 in the following units: (a) lbmol/gal, (b) lb/ft3, (c) g/L, (d) lb H2SO4/lb H20, and (e) lb mol H20/lb mol total solution?Explanation / Answer
Answer:
Sp gravity = 1.22
Density of H2SO4 = 1.22 * 0.0624 = 0.076128 lb/ft3
Molecular weight of H2SO4 = 98.079 lb/lbmol
Part a
Conc of H2SO4 = density /MW = 0.076128/98.079
= 0.0007762 lbmol/ft3
= 0.0007762 lbmol/ft3 x 1ft3/7.481 gal
= 0.0001038 lbmol/gal
Part b - concentration of H2SO4 = 0.076128 lb/ft3
Part C - concentration of H2SO4 in g/L
= (0.076128 lb/ft3) * (16.018 g/L / 1lb/ft3)
= 1.220 g/L
Part D
lb H2SO4 / lb H2O
= (0.076128 lb H2SO4 /ft3) / (0.0624 lb H2O/ft3)
= 1.22 lb H2SO4 / lb H2O
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.