A weightlifter works out at the gym each day. Part of her routine is to lie on h
ID: 2281546 • Letter: A
Question
A weightlifter works out at the gym each day. Part of her routine is to lie on her back and lift a 43kgbarbell straight up from chest height to full arm extension, a distance of 0.54m .
Part A: How much work does the weightlifter do to lift the barbell one time?
Express your answer using two significant figures.
230
Part B: If the weightlifter does 22 repetitions a day, what total energy does she expend on lifting, assuming a typical efficiency for energy use by the body (25%).
E = 2.0
W =230
J (I got this answer)Explanation / Answer
Part A:
Mass m=43
Work done =force xdisplacement=mgxd=43x9.81x0.54=227.78J
Part B:
work done for 22 times lifting =227.78x22=5011.16J
for energy use by the body (25%).=5011.16/0.25=2.0x104J
1cal=4.18J
420cal=1755.6J
number of donuts =2x104/420x4.18=11.39donuts
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.