Two students are on a balcony 20.0 m above the street. One student throws a ball
ID: 2281930 • Letter: T
Question
Two students are on a balcony 20.0 m above the street. One student throws a ball (ball 1) vertically downward at 12.9 m/s; at the same instant, the other student throws a ball (ball 2) vertically upward at the same speed. The second ball just misses the balcony on the way down. (a) What is the difference in the two ball?s time in the air? ____________ s (b) What is the velocity of each ball as it strikes the ground? ball 1 magnitude m/s direction ball 2 magnitude m/s direction (c) How far apart are the balls 0.900 s after they are thrown? ______ mExplanation / Answer
i think that a) t = 1.55s
ball1 v= 15m/s
ball 2 ) v= 10m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.