A projectile is launched straight up at 51.5 m/s from a height of 88.5 m, at the
ID: 2281974 • Letter: A
Question
A projectile is launched straight up at 51.5 m/s from a height of 88.5 m, at the edge of a sheer cliff. The projectile falls, just missing the cliff and hitting the ground below.
(a) Find the maximum height of the projectile above the point of firing. m
(b) Find the time it takes to hit the ground at the base of the cliff.
Your response differs from the correct answer by more than 100%. s
(c) Find its velocity at impact.
Is the velocity up or down at impact? Is that direction positive or negative? m/s
Explanation / Answer
Vy = 51.5 m/s
at highest point v = 0
a = -9.8 m/s2
h =( v2 -vy2)/2a = 135.32 m
b) y = -88.5 m
y = vyt + 0.5 at2
-88.5 = 51.5t - 4.9t2
t= 12.01 s
c) v = vy +at
v = -66.1m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.