A string with both ends held fixed is vibrating in its third harmonic. The waves
ID: 2282041 • Letter: A
Question
A string with both ends held fixed is vibrating in its third harmonic. The waves have a speed of 193m/s and a frequency of 240Hz . The amplitude of the standing wave at an antinode is 0.440cm .
Part A
Calculate the amplitude at point on the string a distance of 25.0cm from the left-hand end of the string
Part B
How much time does it take the string to go from its largest upward displacement to its largest downward displacement at this point?
Part C
Calculate the maximum transverse velocity of the string at this point.
Part D
Calculate the maximum transverse acceleration of the string at this point.
Explanation / Answer
First calculate the wavelength using
speed = frequency x wavelength
So wavelength = speed/frequency = 193/240 = 72.2 cm.
The amplitude of vibration y follows a sine curve:
y = Asin(2?.x/L)
where A=0.440 cm is maximum amplitude (ie at an antinode), x=25 cm is distance along string, and L=72.2.5 cm is wavelength.
y=0.95cm
The time taken in moving from largest upward to largest downward displacements is half a period (the same as for any point along the string).
Period = 1/frequency =1/240Hz = 0.004 s = 4 ms.
So the time taken = 2 ms
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.