Consider two point charged objects separated by a distance of 5.00 cm. The charg
ID: 2282658 • Letter: C
Question
Consider two point charged objects separated by a distance of 5.00 cm. The charge on the left hand object is +36.0 ?C. The charge on the right hand object is -36.0 ?C. What is the strength (magnitude) of the electric field due to the left hand object only at the location exactly halfway in between the two charged objects? Incorrect. Tries 1/10 Previous Tries What is the strength (magnitude) of the electric field due to the right hand object only at the location exactly halfway between the two charged objects? Tries 0/10 What is the strength of the net electric field due to the BOTH objects at the point halfway between the two charged objects? Tries 0/10 What would be the force on a proton placed at the point halfway between the objects?
Explanation / Answer
E = kq/r2
1. here E = k( 36.0 *10-6/ .0252 + 36.0 *10-6/ .0252)
E = 518400 N/C
2. E = k( 36.0 *10-6/ .0252 + 36.0 *10-6/ .0252)
net electric field in betweeb lines = 0 N/C
3. force on proton = qp*E
F = 1.6*10-19*518400
F = 8.294*10-14 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.