The primary coil of a certain transformer has an inductance of 2.54 H and a resi
ID: 2282669 • Letter: T
Question
The primary coil of a certain transformer has
an inductance of 2.54 H and a resistance of
40.3 ?.
If the primary coil is connected to an ac
source with a frequency of 70 Hz and a voltage
of 122 V rms, what is the rms current through
the primary?
Answer in units of A.
(part B)
If the primary is connected to 116 V dc, what
is the current through the primary? Disregard
initial effects.
Answer in units of A.
(part C)
In case 1, find the power dissipated in the
resistance.
Answer in units of W.
(part D)
In case 2, find the power dissipated in the
resistance.
Answer in units of W
Explanation / Answer
Given L = 2.54H
resistance R = 40.3 ohms
f = 70 hz
V rms= 122v
Part A) Irms = Vrms / R= 122 / 40.3 = 3.027A
Part B) I = V/ R = 116 / 40.3= 2.87 A
Part C) power dissipated P = I2R = 3.0272 * 40.3 = 369.2 W
Part D) power dissipated in case 2 P = I2R = 2.872 * 40.3 = 331.9 W
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.