Three blocks, each of mass 10 kg are on a frictionless table. A hand pushes on t
ID: 2283791 • Letter: T
Question
Three blocks, each of mass 10 kg are on a frictionless table. A hand pushes on the left most box (A) such that the three boxes accelerate in the positive horizontal direction as shown at a rate of a = 0.8 m/s2.
1)
What is the magnitude of the force on block A from the hand?
2) What is the net horizontal force on block A ?
3)What is the magnitude of the force on block B from the hand?
4)What is the horizontal force on block A due to block B?
5)What is the net horizontal force on block B?
6) What is the horizontal force on block B due to block C?
Explanation / Answer
Total mass = 30kg.
Mass of 2 blocks = 10kg.
1) Force = (ma) = (30 x .8) = 24N
2) Force = (ma) = (20 x .8) = 16N
Net force on block A = (24- 16.) = 8N.
3) Force = (ma) = (20x .8) = 16N. also.
4) Net force on block B = (20 x .8) - (10 x .8) = 8N.
5) (10 x .8) = 8N.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.