Suppose you want to use a repulsive electric force to launch a rocket. A- How mu
ID: 2284456 • Letter: S
Question
Suppose you want to use a repulsive electric force to launch a rocket.
A- How much charge do you need to create enough repulsion to bring a 100,000-kg rocket to escape speed (11,200 m/s) while the rocket travels 200mm ? Assume that two identical charged objects, one mounted on the rocket, are separated by an average distance of 1.0m for the whole launch.
B- If each elementary charge requires adding mass equivalent to the mass of one hydrogen atom to the rocket, how much additional mass would be required?
Explanation / Answer
a)
first find a
v^2 = v0^2 + 2 a x
11200^2 =2*a*200.0E-3
a=3.136E8 m/s^2
F = ma
so k q^2/r^2 = m a
9.0E9*q^2/1^2 = 100000*3.136E8
q=59.03 C
b)
# H's = q/e = 59.03/1.6E-19
M = 1.67E-27*(59.03/1.6E-19)= 6.16E-7 kg
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.