3. (30%) (closed system, steady state) Consider a lake having the following prop
ID: 228494 • Letter: 3
Question
3. (30%) (closed system, steady state) Consider a lake having the following properties: Lake volume 3.1 x 10m3 Suspended solids (SS): 1 m3 of SS/ 105 m3 water Biota: 31 m3 SS/water partition coefficient, Kss 104 Biota/water partition coefficient, Kbota-10 The lake contains 1.5 kg of a contaminant. Calculate: (a) Concentration (ug m-3)and % of the total contaminant in the water. (b) Concentration(ug m-3) and % of the total contaminant in the suspended solids. (c) Concentration(ug m") and % of the total contaminant in the biota.Explanation / Answer
Lake water volume = 3.1 x 107 m3
Volume of SS = 3.1 x 107 / 105 m3 = 3.1 x 102 m3
Volume of Biota = 31 m3
Total mass of contaminant = 1.5 kg
Mass of contaminant in SS / Mass of contaminant in water = 104
Mass of contaminant in Biota / Mass of contaminant in water = 105
Let mass of contaminant in water = m
Total mass of contaminant = m + m 104 + m 105 = 1.5 kg
m = 1.36 x 10-5 kg = 13600 g
a)
Concentration of contaminant in water = m / Lake water volume
= 13600 g / 3.1 x 107 m3
= 4.4 x 10-4 g / m3
% of total contaminant in water = m / 1.5 kg * 100 = 9 x 10-4 %
b)
Concentration of contaminant in SS = m 104 / Volume of SS
= 13600 * 104 g / 3.1 x 102 m3
= 4.4 x 105 g / m3
% of total contaminant in SS = m 104 / 1.5 kg * 100 = 9.09 %
c)
Concentration of contaminant in Biota = m 105 / Volume of Biota
= 13600 * 105 g / 31 m3
= 4.4 x 107 g / m3
% of total contaminant in Biota = m 105 / 1.5 kg * 100 = 90.9 %
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.