Jared the physcis teacher has a ball .He decides to throw the ball down from a w
ID: 2285091 • Letter: J
Question
Jared the physcis teacher has a ball .He decides to throw the ball down from a window.The ball leaves his hand 24m above the ground with a velocity of Vo=10m/s downward.
a. the ball hits the head of Jared's boss walking into the building.Jared 's boss is 2.1m tall.How fast (velocity) was the ball going when it hits Jared's boss?
b.how long (time) does it take the ball to go from Jared's hand to his boss'head?
c.If Jared's boss was x=3.5 m from the door when he releases the ball , how fast (velocity) was he walking? Assume a=0
Explanation / Answer
Jared the physcis teacher has a ball .He decides to throw the ball down from a window.The ball leaves his hand 24m above the ground with a velocity of Vo=10m/s downward.
a. the ball hits the head of Jared's boss walking into the building.Jared 's boss is 2.1m tall.
(velocity) with the ball was going when it hits Jared's boss
v 2 = v02 + 2as
v = ( 100+ 2*21.9*10)1/2
v = 23.19 m/s
b. (time) does it take the ball to go from Jared's hand to his boss'head
v = u +at
23.19 = 10 + 10 t
t = 1.31 s
c.If Jared's boss was x=3.5 m from the door when he releases the ball , how fast (velocity) was he walking? Assume a=0
v = x/t = 3.5/1.31
v = 2.65 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.