Four resistors are connected to a battery with a terminal voltage of 12 V, as sh
ID: 2285243 • Letter: F
Question
Four resistors are connected to a battery with a terminal voltage of 12 V, as shown in the figure below. (Assume R1 = 39.0 ? and R2 = 73.0 ?.)
(a) How would you reduce the circuit to an equivalent single resistor connected to the battery? Use this procedure to find the equivalent resistance of the circuit.
?
(b) Find the current delivered by the battery to this equivalent resistance.
A
(c) Determine the power delivered by the battery.
W
(d) Determine the power delivered to the 50.0-? resistor.
W
Explanation / Answer
a)
1/Rtot = 1/20 + 1/R2 + 1/(R1+50)
1/Rtot = (1/20)+(1/73)+(1/89)
Rtot = 13.34 ohms <-----answer
b) i = e/Rtot = 12/13.34 = 0.899 A <----answer
c) P = e*I = 10.788 W <----answer
d) i = 12/89 = 0.135 A <----answer
P = i^2*R = 0.135*0.135*50 = 0.91125 Watts <----answer
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.