A satellite in outer space is moving at a constant velocity of 21.2 m/s in the +
ID: 2285304 • Letter: A
Question
A satellite in outer space is moving at a constant velocity of 21.2 m/s in the +y direction when one of its onboard thruster turns on, causing an acceleration of 0.300 m/s2 in the +x direction. The acceleration lasts for 44.0 s, at which point the thruster turns off.
(a) What is the magnitude of the satellite's velocity when the thruster turns off?
m/s
(b) What is the direction of the satellite's velocity when the thruster turns off? Give your answer as an angle measured counterclockwise from the +x-axis.
Explanation / Answer
vy = 21.2
vx = 0.3*44
mag = sqrt(vx^2 + vy^2) = sqrt(21.2^2 + (0.3*44)^2)= 24.97 m/s
b) direction = arctan(vy/vx) = arctan(0.3*44/21.2)= 31.9 degrees
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.