A ball thrown vertically upward is caught by the thrower after 2.7 s. A) find th
ID: 2286989 • Letter: A
Question
A ball thrown vertically upward is caught by the thrower after 2.7 s. A) find the initial velocity of the ball. Answer in units of m/s^2 B) find the maximum height it reaches. Answer in units of m The acceleration of gravity is 9.8 m/s^2A ball thrown vertically upward is caught by the thrower after 2.7 s. A) find the initial velocity of the ball. Answer in units of m/s^2 B) find the maximum height it reaches. Answer in units of m The acceleration of gravity is 9.8 m/s^2
A) find the initial velocity of the ball. Answer in units of m/s^2 B) find the maximum height it reaches. Answer in units of m The acceleration of gravity is 9.8 m/s^2
Explanation / Answer
a) v=u+at
0=u+9.8*2.7
u=-26.46 m/sec
b)
x = x0 + v0(t) + 1/2 at^2
x = 0 -26.46*2.7 + 0.5*9.8*2.7*2.7
x=-71.442+
x =
x = x0 + v0(t) + 1/2 at^2
x = 0 + 0(6) + 34.3/2 * 36
x = 2931.79 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.