A particle starts from the origin at t = 0 with an initial velocity having an x-
ID: 2287255 • Letter: A
Question
A particle starts from the origin at t = 0 with an initial velocity having an x-component of 23.0 m/s and a y-component of -13.0 m/s. It moves in the xy plane with an acceleration 6.0 m/s2 along the x-direction.
a) Determine the x component of velocity in m/s after 2.20 s.
b) Find the magnitude of the velocity in m/s of the particle at 2.20 s.
c) Find in meters, the x component of the displacement vector of the particle after t = 2.20 s.
d) Find in meters, the magnitude of the displacement vector of the particle after t = 2.20 s.
Explanation / Answer
Part A)
Apply vf = vo + at
vf = 23 + 6(2.2)
vf = 36.2 m/s
Part B)
Net is found from the Pythagorean Theorem
v2 = (36.2)2 + (-13)2
v = 38.5 m/s
Part C)
d = vot + .5at2
d = (23)(2.2) + .5(6)(2.2)2
d = 65.12 m
Part D)
In the y direction d = vt
d = -13(2.2) = -28.6 m
Net is from the Pythagorean Theorem
d2 = (65.12)2 + (-28.6)2
d = 71.1 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.