On a shopping trip, it took Audrey 1500.0 seconds to move from A to B, a distanc
ID: 2287746 • Letter: O
Question
On a shopping trip, it took Audrey 1500.0 seconds to move from A to B, a distance of 50.0 m, she shopped for 26.0 seconds in B, then walked with a speed of 0.5 m/s from B to C (a distance of for 20.0 m), and with the same speed from C to D (a distance of 31.0 m).
a) What was in m/s the magnitude of the average velocity of audrey when she went from A to B?
b) How long, in seconds, did it take audrey to make it from A to D?
c) What is in m the magnitude of the overall displacement when audrey goes from A to D?
d) What is in m/s the magnitude of the average velocity for this shopping trip?
Explanation / Answer
Time taken from A to B=t1=15sec
S1=50m
time at B=26s
S2=20m
v2=0.5m/s
v3=o.5m/s
s3=31m
Requirements
A) total time = t=?
B) S= ?
C) Vav=?
Solution.
A Total time = t1+t2+t3+t4
= 1500sec+26sec+ 20/0.5ses+31/0.5sec
=1628sec
S= s1+s2+s3
S=50m+20m+31m
S=101m
V=(50/1500+0.5+0.5) /3
vav=o.344m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.