A hanging spring stretches by 39.0 cm when an object of mass 460 g is hung on it
ID: 2287908 • Letter: A
Question
A hanging spring stretches by 39.0 cm when an object of mass 460 g is hung on it at rest. We define its position as x = 0. The object is pulled down an additional 17.0 cm and released from rest to oscillate without friction. What is its position x at a moment 84.4 s later? Find the distance traveled by the vibrating object in part (a). (c) Another hanging spring stretches by 39.5 cm when an object of mass 450 g is hung on it at rest. We define this new position as x = 0. This object is also pulled down an additional 17.0 cm and released from rest to oscillate without friction. Find its position x at a time 84.4 s later. (d) Find the distance traveled by the vibrating object in part (c).
Explanation / Answer
spring constant can be find using formula
F=kx
in first case
x=39 cm
F=0.46*9.8
so k=(0.46*9.8)/0.39
w=(k/m)1/2
when a mass is pulled down with to additional distance A=17 cm, it means the particle maximum displacement is 17 cm
part a)
now we know position of particle at any point t
x=Asin(wt)
here t=84.4 s
part b)
time period of vibrating mass
T=2*pi/w
distance covered in this time period is 4A
so when time is T distance is=4A
when time is 84.4 sec distance=(4A/T)*84.4 sec
part c)
x=39.5 cm
F=0.45*9.8
so k=(0.45*9.8)/0.395
w=(k/m)1/2
when a mass is pulled down with to additional distance A=17 cm, it means the particle maximum displacement is 17 cm
now we know position of particle at any point t
x=Asin(wt)
here t=84.4 s
part d)
time period of vibrating mass
T=2*pi/w
distance covered in this time period is 4A
so when time is T distance is=4A
when time is 84.4 sec distance=(4A/T)*84.4 sec
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.