A high-voltage power line carries a current of 126A at a location where the Eart
ID: 2290000 • Letter: A
Question
A high-voltage power line carries a current of 126A at a location where the Earth's magnetic field has a magnitude of 0.59 G and points to the north, 72 ? below the horizontal.
Part C
Find the direction of the magnetic force exerted on a 320m length of wire if the current in the wire flows horizontally toward the south.
Part D
Find the magnitude of the magnetic force exerted on a 320m length of wire if the current in the wire flows horizontally toward the south.
Part A
Find the direction of the magnetic force exerted on a 320m length of wire if the current in the wire flows horizontally toward the east.
Part B
Find the magnitude of the magnetic force exerted on a 320m length of wire if the current in the wire flows horizontally toward the east.
Explanation / Answer
(c) Direction will be the east.
(d) F = iLBSin72 = 126*320*(0.59*10-4)*Sin72= 2.262 N
(A) then the direction will be = 90-72 = 18 degree above the horizontal points to the north.
(B) F = iLBSin90 = 126*320*(0.59*10-4) = 2.379 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.