A hot air balloon has a radius of 8 meters and a total mass, not including the a
ID: 2290487 • Letter: A
Question
A hot air balloon has a radius of 8 meters and a total mass, not including the air inside , of 300kg. When the balloon is inflated with air, the air is heated and some of it leaves the ballon from the bottom opening.
a) The thermal expansion coefficient for air is 3.2x10^-3/K. Starting with the balloon full of air at 293K, calculate the volume it would occupy at 450K and determine the fraction of the original gas remaining in the balloon.
B) Calculate the buoyant force acting on the balloon when the gas inside is at 450K. The density of air is 1.2kg/m^3 at 293K.
C) Calculate the work done by the expansion of the original gas in the balloon. Simplify the calculation by thinking of the gas pushing aside the air around it without mixing. The pressure is 1.01x10^5 Pa.
D) Using the CP= 1.00kJ/Kg*K for air, calculate the heat absorbed by the original gas in the balloon, using the same simplification as in (c). (this ignores the heat lost to the surroundings.)
E) The oprtator of the balloon tells you that it takes a long time to initially inflate the balloon since his fan only blows 10 cubic meters per minute. The actual inflation time was 30 minutes with the fan located 2 meters from the balloon opening. Calculate the time needed to inflate the balloon at a fill rate of 10 m^3/min and explain the difference in time.
Explanation / Answer
volume of cold air inside the balloon = V(initial) = (4/3)*pi*R^3 = (4/3)*pi*8^3 m^3 = 2.145 * 10^3 m^3
T(initial) = 293 K , T(final) = 450 K ,
gamma = 3.2*10^(-3) /K
delta V = gamma * V(initial) * [T(initial) = 293 K - T(final) = 450 K ]
delta V = 1.078 *10^(3) M^3
fraction of air remains in balloon after it is heated = (2.145 - 1.078)/2.145 = 0.4974
(b):
buyont force on balloon = volume of air which left the balloon * density of air * g = 1.078*10^(3)*1.2*9.8 = 12.6773 N
(c):
work done = Pressure * increase in volume = 1.01 * 10^5 * 1.078*10^3 = 1.0888*10^8 Jules
(d):
heat absorbed = m*CP*delta T = 1.2*2.145*10^3* 1*10^3 *157 = 404.12*10^6 Jules
(e):
time taken to fill the balloon with air is = 2.145*10^3 ) / 10 = 214.5 mins
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.