1.1 A supply draws power from the utility input and is designed to be 85% effici
ID: 2291727 • Letter: 1
Question
1.1 A supply draws power from the utility input and is designed to be 85% efficient. The maximum power output power it can supply to a load, without overheating, is 1.5 kW. In the same package size, if the energy efficiency of the power electronic converter within this power supply is improved to be 95%, what is the maximum output power that it can be loaded to? Hints: Since the size of the package in both cases is the same, assume that the maximum allowed power dissipation within this power supply, without overheating it, remains unchanged.Explanation / Answer
Since the package is same in both cases so the maximum allowed power dissipation with supply without overheating remains unchanged.
Now,
When power supply is 85 % efficient it can supply maximumoutput power to aload is 1.5kW.
i.e, 85 % of total power supply = 1.5kW
Total power of power supply = 1.5 x 100/85
= 1.7647 kW
In second case
It's 95 % efficient. So, it can supply 95% of it's total power, without overheating
= 95/100 x 1.7647
= 1.6765 kW
So, the maximum power that it can be loaded to is 1.6765 kW.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.