Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Return to Blackboard S? & Nelms, Basic Engineering Circuit Analysis, 11e Chapter

ID: 2293260 • Letter: R

Question

Return to Blackboard S? & Nelms, Basic Engineering Circuit Analysis, 11e Chapter 1, Problem 1.20 Determine the amount of power absorbed or supplied by the element in the figure if (a) V1 11 V and I 7 A (b) VI 11Vand 1--9A. (C) VI =-15 V and 1-7 A. (d) V15 V and9 A (a) Absorbed power- (b) Absorbed power- (c) Absorbed powera (d) Absorbed power= Click if you would like to Show Work for this question: Oren Show Work TW By accessing this Question Assistance, you will learn while you earn points based on the Point Potential Policy set by your instructor Question Attempts: 0 of 3 used SAVE FOR LATER S vith no attempts available

Explanation / Answer

power will be absorbed by load if the voltage(V1) and current I both are negative or both positive.

power will be delivered by load if the voltage(V1) or current(I) is negative

a) Absorbed power by load = 11*7 = 77 Watt

b) Absorbed power by load = 11*(-9) = -99 Watt

c) Absorbed power by load = (-15)*7 = -105 Watt

d) Absorbed power by load = (-15)*(-9) = 135 Watt

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote